Ердоган повторно се заканува дека ќе го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека повторно ќе го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО доколку тие не ги исполнат барањата на Анкара.

Фото: ЕПА

Турција ќе го замрзне процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО доколку тие две земји не го исполнат ветувањето за преземање антитерористички акции што го дадоа минатиот месец. „Шведска досега не остава добар впечаток“, изјави денеска Ердоган.

Финска и Шведска поднесоа барање за членство во НАТО откако Русија ја нападна Украина, но Турција веднаш се спротивстави на идејата и ги обвини двете нордиски земји дека ги поддржуваат групите кои Турција ги смета за терористички.

Трите земји потпишаа договор на самитот на НАТО во Мадрид минатиот месец, по што Анкара го укина ветото за влез на Шведска и Финска во НАТО, но под услов двете земји да ги исполнат ветувањата поврзани со наводните терористички групи и извозот на оружје.

Турција тогаш најави дека „внимателно ќе го следи“ спроведувањето на договорот пред да го ратификува влезот на Шведска и Финска во НАТО.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе