Ердоган повика 80 милиони луѓе да применат „доброволен карантин“

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган повика повеќе од 80 милиони граѓани да применат „доброволен карантин“.

Тој ги повика да не ги напуштаат своите домови, освен за основните и итните потреби, додека бројот на умрените од коронавирусот во земјата достигна 92.

Ердоган најави и прекинување на меѓународните летови, пренесува Ројтерс.

Тој кажа и дека во 30 големи турски градови ќе бидат формирани совети за пандемијата кои ќе преземаат дополнителни мерки на претпазливост доколку е потребно.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе