Во телефонски разговор

Ердоган пак му понуди на Путин да организира преговори во Истанбул

Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган разговарале по телефон за ситуацијата во Украина. За ова, пренесе ТАСС, извести кабинетот на турскиот претседател.

Фото: ЕПА

Турција повторно е подготвена да организира средба меѓу Русија, Украина и ОН во Истанбул. Покрај тоа, Анкара е подготвена да учествува во потенцијалниот механизам за следење во Украина, доколку Москва и Киев постигнат договор за тоа.

Еден ден претходно, Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе разговара со Владимир Путин и Володимир Зеленски на 30 мај.

Кремљ потврди дека рускиот претседател имал закажано разговор со турскиот лидер во „билатерален формат“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе