Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се придружат на Алијансата, додавајќи дека нордиските земји биле „дом на многу терористички организации“.

EPA-EFE

Финскиот план да поднесе барање за членство во НАТО, најавен вчера, и очекувањето истото да го направи Шведска, ќе доведе до ширење на западниот воен пакт на што се противи Русија.

„Го следиме развојот на настаните околу прашањето на Шведска и Финска, но немаме позитивен став“, им кажа Ердоган на новинарите во Истанбул, истакнувајќи дека било грешка тоа што Грција во минатото била прифатена за членка на НАТО.

Турција официјално го поддржува проширувањето откако се придружи на НАТО пактот пред 70 години.

Секоја одлука за проширување мора да биде донесена со едногласна поддршка од сите земји членки.

„Како Турција, не сакаме да повториме слични грешки. Дополнително, скандинавските земји се дом на терористички организации“, кажа Ердоган, без да го елаборира турскиот став.

„Дури се и пратеници во некои земји. За нас е невозможно тоа да го поддржиме“, додаде.

Шведското министерство за надворешни работи не ја коментираше веднаш изјавата на Ердоган.

НАТО наведува дека членството е отворено за која било „европска држава во позиција да ги промовира принципите на Северноатлантската алијанса и да придонесе на безбедноста на северноатлантскиот регион“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе