Ердоган не ја прифаќа загубата на Истанбул, бара пребројување на гласовите

Владејачката турска партија АКП поднесе жалба за резултатот од локалните избори во Истанбул, каде што, според прелиминарните резултати, опозицијата освои тенко мнозинство.

Партијата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, Партија на правдата и развојот, во неделата на ниво на цела Турција освои најголем број гласови, но ја загуби власта во Анкара и заостанува во Истанбул.

Шефот на АКП во Истанбул, Бајрам Сеночак, денеска рече дека поднел жалба на изборните резултати во 39 избирачки места и дека побарал пребројување за да се исправат наводните нерегуларности и да се пребројат неважечките гласачки ливчиња.

АКП се жалеше и на резултатите од изборите во Анкара.

За тоа време, опозицискиот кандидат за градоначалник на Истанбул, Екрем Имамоглу, отпатува за Анкара за да го посети мавзолејот на основачот на секуларната турска република, Кемал Ататурк.

Таму беше пречекан од голема група луѓе, кои извикуваа „Градоначалникот Екрем“.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе