Ердоган ќе разговара со Путин за можната операција во Сирија

Турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека планира да разговара за можната турска воена операција во Сирија, во понеделник кога ќе ја посети Москва на средба со претседателот Владимир Путин, објави руската новинска агенција РИА.

Ердоган вети дека ќе ги уништи курдските борци поддржани од САД, источно од Еуфрат во Сирија и минатата година изјави дека подготовките за операцијата се комплетни.

Турција, главен муслимански сојузник на Вашингтон во рамките на НАТО, курдската милиција ЈПГ на Сирија ја смета за непријател и веќе интервенираше да ги збрише борците од територијата западно од Еуфрат преку воени кампањи во текот на изминатите две години.

„Нашите подготовки на границата се завршени, сè е подготвено за операција. Можеме да ја започнеме во секој момент. Ќе разговарам за ова, меѓу другото, лице-в-лице (со Путин) во текот на мојата посета на Русија“, рече Ердоган, пренесе Ројтерс.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе