Ердоган изгуби, Истанбул има нов градоначалник

Кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу е прогласен за градоначалник на Истанбул откако ѝ нанесе понижувачки пораз на партијата на претседателот Реџеп Таип Ердоган која сè уште се бори со сите сили да ги поништи резултатите од гласањето.

Високата изборна комисија (ЈСК) му го предаде мандатот за градоначалник на Екрем Имамоглу без оглед на поднесената жалба еден ден претходно од  партијата на Ердоган АКП во која се бараат нови избори под изговор дека изборите на 31 март биле одбележани со неправилности.

Бидејќи го доби мандатот од изборната комисија, Имамоглу отиде во општината на Истанбул, која веќе 25 години е под контрола на претставниците на Ердогановото исламистичко движење.

Новиот градоначалник во говорот рече дека се работи за 16 милиони луѓе, а не само едно лице, една група или една партија. Илјадници негови приврзаници се собраа пред општината за да ја прослават неговата победа.

„Никогаш не се откажавме од единството и заедништвото што ги изразија 16 милиони луѓе кои живеат во овој град“, рече Екрем Имамоглу, 48-годишната ѕвезда во подем на турската опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) пред да влезе во општината на Истанбул за церемонијата на предавање на мандатот.

„Свесни сме за нашите одговорности. Ги знаеме потребите на овој град. Од денес, општинската зграда на Истанбул е отворена за работа“.

АКП официјално поднесе жалба и побара нови избори во Истанбул. Тие тврдат дека до изборната комисија поднеле три куфери полни со документи кои ЈСК треба да ги разгледа.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе