Ердоган им прокоси на САД: Ние не сме племенска држава, ние сме Турција

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган им пркосеше денес на американските закани со санкции поради неодамнешното тестирање на напредниот руски противвоздушен ракетен систем С-400.

EPA-EFE

„Какви и да ви се санкциите, не одолговлекувајте туку применете ги. Вие (САД) ни кажувате да го вратиме С-400. Ние не сме племенска држава, ние сме Турција“, кажа Ердоган.

Американските власти во петокот повторно предупредија дека односите со Турција, која е официјално американски сојузник во НАТО, ќе бидат сериозно загрозени поради неодамнешното турско тестирање на ракетниот систем С-400.

Стејт департментот соопшти дека тестирањето е „некомпатибилно со одговорноста на Турција како сојузничка во НАТО и стратегиски партнер на САД“.

САД ѝ се заканија на Турција дека ќе ѝ воведат санкции ако го активираат ракетниот систем.

Анкара договорот за купување на С-400 од Русија го потпиша во 2017 година, а првите батерии од системот беа испорачани во јули минатата година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе