ТЕРОРИСТКА СЕ КРЕНА ВО ВОЗДУХ, МЕЃУ ЗАГИНАТИТЕ И ДЕЦА

Ердоган: Ги проколнувам извршителите на бруталниот терористички напад

Најмалку 300 члена на Сојузот на социјалистичката младина се наоѓале во културниот центар Амара, кои учествувале во летната експедиција што треба да ѝ помогне на обновата на Кобане.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги осуди одговорните за нападот, во кој загинаа најмалку 28 лица во градот Суруч, близу границата со Сирија.

Најмалку 100 лица се повредени во оваа експлозија.

„Длабоко жалиме поради смртта на 28 граѓани и ранувањето на голем број луѓе како последица на терористичкиот чин. Од името на мојот народ, ги проколнувам и ги осудувам извршителите на оваа бруталност“, порача Ердоган.

На снимката, која на интернет ја постави еден од младите активисти, се гледаат најмалку 20 лица што лежат на земјата. Додека едни се обидуваат да им помогнат на ранетите, други врескаат и плачат. Чад и прашина се надвива над нив, пренесува Гардијан.

Во Суруч, кој е оддалечен околу десет километри од сирискиот град Кобане, се наоѓа еден од најголемите бегалски кампови, во кој во моментов се сместени околу 35.000 бегалци од Сирија. 

 

Вознемирувачко видео:

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе