ЛИЧНО ГО НАПАДНА ГАБРИЕЛ

Ердоган до германскиот министер: Кој си ти да му се обраќаш на турскиот претседател?

„Не знае за граница! Кој си ти да му се обраќаш на претседателот на Турција? Знај ги своите граници! Тој се обидува да нѐ научи лекција ... Од кога се занимаваш со политика? Колку години имаш?"

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му порача на германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел „да ги знае своите гранци“, откако го обвини турскиот претседател за мешање во германските избори.

Габриел го осуди „мешањето“ на Ердоган во германската изборна кампања откако Ердоган ги повика Турците во Германија да не гласаат за најголемите германски партии, бидејќи тие се „непријатели на Турција“, пренесе АФП.

„Научете ги на лекција на изборите во Германија“, рече тој. „Тие водат кампања против Турција. Гласајте за оние кои немаат непријателство кон Турција“.

Тој додаде: „За нас не е важно дали Германија ќе ни ги отвори вратите или не. Имаме доволно врати“.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе