Ердоган: Авганистан не беше побезбеден додека САД беа таму

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека „Авганистан не беше побезбеден додека во таа земја беше американската војска“.

EPA-EFE

„За време на дводецениското присуство на американската војска во Авганистан, регионот не беше воопшто побезбеден. Напротив, секој ден беше покрвав“, кажа Ердоган за Си-би-ес за време на престојот во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации.

Тој кажа дека САД мора да го преиспитаат дводецениското присуство, но и заминувањето од Авганистан.

Ердоган кажа дека Турција веројатно би можела да ја преземе улогата за обезбедување на аеродромот во Кабул, но под услов САД да обезбедат логистичка и финансиска поддршка, но и трансфер на оружје и муниција во Турција.

„Меѓутоа, во Авганистан се случи друго нешто – оружјето, муницијата и оклопните возила паднаа во рацете на талибанците и сега талибанците располагаат со американско оружје“, додаде Ердоган.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе