Ердоган: „Ако Вашингтон не ни дава авиони, ќе купуваме руски“

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган не ја исклучи можноста за набавка на руските авиони Су-35 и Су-57 наместо американските Ф-35.

Тоа ќе го направи доколку Вашингтон донесе дефинитивна одлука за стопирање на испораката на своите авиони на Анкара.

„Зошто да не? Не допатувавме само така. Ќе ја донесеме одлуката откако ќе ја дознаеме конечната одлука на Америка околу авионите Ф-35. Нема никаква загриженост околу тоа прашање. Пазарот е голем“, им кажа Ердоган на турските новинари.

Ердоган придружуван од рускиот претседател Владимир Путин го посети воздухопловниот саем МАКС-2019 во Москва, каде покажа интерес за руските борбени авиони.

САД ѝ се заканија претходно на Турција дека ќе ја стопираат испораката на Ф-35 во случај Анкара од Москва да ги купи противвоздушните ракетни системи С-400.

Иако првата фаза од испораката на ракетните системи е веќе реализирана, Америка сѐ уште нема донесено конечна одлука за испораката на своите авиони на Турција.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе