Епидемија на сипаници во Самоа: Невакцинираните пред својот дом мора да постават црвено знаме

Семејствата кои не се вакцинирани против сипаници во Самоа, пред својот дом мора да постават црвено знаме за да помогнат во борбата против епидемијата во таа пацифичка држава, пренесува Би-би-си.

Знамињата ќе им помогнат на мобилните медицински тимови во вакцинирањето на граѓаните.

Тамошната влада наведе дека повеќе од 4.000 луѓе се заразени со сипаници, а вкупното население на островите е нешто помалку од 200.000.

Болеста уби 60 лица, од кои многу се деца помлади од 5 години.

Владата на Самоа минатиот месец прогласи вонредна состојба како начин за борба против епидемијата, а вакцинацијата стана задолжителна.

Сите училишта се затворени, а на поединци помлади од 17 години не им е дозволено да присуствуваат на јавни собири.

Според официјалните податоци, стапката на вакцинација достигнала 55%, а целта на премиерот Туилапе Саилелеа Малиелегоја е тој број да биде повисок од 90%.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе