Епидемија на корнавирусот: За првпат поголем број оздравени од бројот на новозаразени

Во светот од почетокот на епидемијата до денес се потврдени 82.585 случаи на зараза со новиот вид коронавирус, а до сега од таа болест умреа 2.814 лица.

Во моментов се заразени 46.512 луѓе. 82 отсто од нив имаа благи симптоми, а 18 отсто се критични.

Кај 36.073 пациенти е забележан исход на болеста – 92 отсто оздравеле, а 8 отсто умреле, јавува Ворлдометерс.

Во последните десет дена за првпат од избивањето на епидемијата е забележан поголем број на оздравени од бројот на новозаразени.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе