Екстремно невреме во Истанбул: Силен ветар уништи делови од згради, четворица загинати (ВИДЕО)

Четири лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа за време на екстремно невреме во Истанбул, јавува Ројтерс.

Screenshot

Повредени се 19 лица, а силниот ветер, покрај Истанбул, ги погоди и околните региони.

Брзината на ветерот се искачи на 130 км/ч, соопшти водечка турска метеоролошка организација, а екстремни услови се очекуваат и во Измир.

Силниот ветер се очекува да продолжи и утре.

„Поради неповолните временски услови предизвикани од југозападниот ветер што од утрово дуваат во Истанбул, животот го загубија четири лица, од кои еден е странски државјанин и тројца наши државјани, 19 наши државјани се повредени, а тројца се во критична состојба“, се вели во соопштението од Истанбул.

Ветерот, пишува Ројтерс, урна делови од зградите, вклучително и бетонски плочи од покриви и ѕидови.

Имаше потешкотии и со летовите на Туркиш ерлајнс.

„Најмалку шест летови на Туркиш ерлајнс што требаше да слетаат во Истанбул се пренасочени кон градовите Анкара и Измир“, изјави портпаролот на авиокомпанијата.

Силните ветрови влијаеја и на тоа да се укинат траектните линии меѓу крајбрежните одморалишта Бодрум и Дача.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе