Експлозија во словенечка фабрика, 10 повредени, властите: „Жителите да не ги напуштаат домовите“ (ВИДЕО)

Најмалку 10 лица се повредени во денешната експлозија во хемиска фабрика во Кочевје, Словенија, а властите ги повикаа локалните жители во близина на објектот да не ги напуштаат становите.

Фото: ЕПА

Експлозијата во хемиската фабрика Меламин била пријавена околу 8.30 часот. Засега не е познато што ја предизвикало.

Кочевје, град на околу 55 километри југоисточно од Љубљана, има околу 8.000 жители.

„Ги советуваме жителите во околината да ги затвораат прозорците и да не излегуваат надвор за време на интервенцијата. Исто така, не треба да се приближуваат до местото на несреќата“, соопшти локалната полиција, пренесе регионалната телевизија Н1.

Се наведува дека е свикан итен состанок на локалниот совет за вонредни прашања, а пожарникарите и другите служби за итни случаи веднаш се упатиле кон фабриката Меламин. Фабриката има околу 200 вработени.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе