Експлозија во најголемиот склад со муниција во Украина, евакуирани 20 илјади луѓе (ВИДЕО)

Во Украина експлодираше голем магацин за муниција, јавуваат руските медиуми. Станува збор за најголемиот магацин за муниција во Украина, кој се наоѓа во регионот Харков на истокот на земјата.

Засега сѐ уште не е познато дали во експлозијата има загинати или повредени. Медиумите јавуваат дека се евакуирани околу 20.000 луѓе, а главниот украински воен обвините Анатолиј Матиос изјави дека, според првичните информации, експлозијата била предизвикана од саботажа.

Снимките од Украина покажуваат голем сообраќаен застој предизвикан од масовната евакуација од градот Балаклеја, каде што се наоѓа магацинот. Евакуирани се поголемиот дел жители на тој град, кој се наоѓа на 100 километри од линијата на разграничување меѓу украинската војска и проруските сепаратисти.

„Првиот бран од евакуацијата заврши, повеќето жители беа евакуирани со автобуси, кои сега се враќаат во градот за да ги извлечат останатите. Безбедносните сили ги проверуваат куќите за да се уверат дека сите се заминати“, изјави неименуван локален службеник за РИА Новости.

Околу магацинот кој сѐ уште гори е поставен безбедносен периметар од седум километри. Во магацинот имало околу 140.000 парчиња разна муниција, од обични куршуми до тенковски и топовски гранати, па сѐ до ракети.

Би-би-си пишува дека во декември 2015 имало неуспешен обид за палење на магацинот. Оружјето во складот било наменето за украинските трупи и паравоени формации кои на истокот на земјата се борат против проруските сепаратисти.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе