Загрозени 300.000 луѓе

Експлозија во хемиска фабрика во Шпанија, едно лице загинато, 6 повредени (ФОТО+ВИДЕО)

Во хемиска фабрика во Тарагона, Шпанија дошло до експлозија и пожар.

Каталонската цивилна заштита го советувало локалното население да остане на затворено и да не излегува на улиците.

Според последните информации, едно лице е загинато, а шест други се повредени.

Шестмината повредени, според Ел Паис, претрпеле сериозни изгореници, додека лицето кое починало го изгубило животот при рушење на куќа во близина. Куќата се срушила од силината на експлозијата.

Властите прогласија вонредна состојба заради, како што велат, „хемискиот инцидент“.

Ел Паис известува дека цивилната служба бара жителите на Тарагона, Салу, Виласека, Реус, Констани, Ел Морела и Ла Каноња да останат во домовите. Вкупно се работи за 300.000 луѓе.

Според првичните извештаи, пожарникарите велат дека станува збор за експлозија на пропилен.

Девет пожарникарски екипи се излезени на терен. Железничкиот сообраќај што минува низ овие места е запрен.

Ел Мундо известува дека фабриката каде се случила експлозијата е единствената во Шпанија која работи со етилен оксид.

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе