Експлозија во деловна зграда во Атина, повредени три лица

Три лица се повредени во експлозија рано утринава во деловна зграда во центарот на Атина.

Фото: ЕПА

Противпожарните власти соопштија дека 77-годишен маж бил пренесен во болница со изгореници, а други двајца поради вдишување чад.

По експлозијата, која се случила на 200 метри од храмот на Зевс Олимписки на прометната авенија Сингроу, избувнал пожар.

Експлозијата сериозно оштетила еден деловен блок, а скршени се повеќе излози во прометниот дел на центарот на Атина.

Пожарникарите веднаш почнале потрага по луѓе што можеби останале заробени во оштетените згради, а штом осамнало, насилно влегле во оштетените продавници и ослободиле неколку заробени лица.

Причината за експлозијата сѐ уште не е позната.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе