Едно лице загина

Експлозија и пожар во хидроелектраната во Дубровник: Се трага по исчезнатите работници

Пожарот е изгасен а причината се смета дека е од техничка природа, екипите на терен и пожарникарите продолжуваат да ги бараат исчезнатите работници.

За време на пожарот во хидроелектраната имало 9 лица, изјави шефот на полицијата во Дубровник, Иван Павличевиќ, пренесе Слободна Далмација.

Шестмина се извлечени, додека тројца се водат за исчезнати во пожарот што избувна во Хидроелектраната Дубровник во местото Плат.

Неофицијално, пренесе Слободна Далмација дека е пронајдена облеката на тројцата по кои се трага во пожарот, и дека се сокриле во одводниот канал од кој најверојатно тргнале да пливаат надвор.

„Пристигнаа и нуркачи кои ќе ги пребаруваат одводните канали и местата каде што излегува водата од хидроцентралата“, рече Стјепко Криланович, командант на ЈВП Дубровник.

Началникот на полицијата, Иван Павличевиќ потврди дека безживотното тело на еден од тројцата исчезнати работници е пронајдено во одводниот канал, а нуркачите го извлекле на површина. За останатите двајца сѐ уште се трага.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе