Експлозиите кај руската база на Крим биле предизвикани од детонации на авионска муниција (ВИДЕО)

Прорускиот лидер на црноморскиот полуостров Крим, Сергеј Аксјонов, кажа дека од последиците на експлозијата кај руската воена воздухопловна база загинало едно лице.

EPA-EFE

Локалните власти објавија и дека во експлозиите се ранети пет лица.

Руското министерство за одбрана објави дека дошло до детонации на повеќе парчиња авионска муниција, но не наведе што ги предизвикало експлозиите. Москва, за разлика од властите на Крим, тврди дека во експлозиите никој не е повреден.

„На 9 август, околу 15:20 часот, на територијата на аеродромот Саки кај населбата Новофјодоровка, експлодираа повеќе парчиња авионска муниција. Од последиците на експлозиите никој не е повреден“, се наведува во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе