Експлозиите кај руската база на Крим биле предизвикани од детонации на авионска муниција (ВИДЕО)

Прорускиот лидер на црноморскиот полуостров Крим, Сергеј Аксјонов, кажа дека од последиците на експлозијата кај руската воена воздухопловна база загинало едно лице.

EPA-EFE

Локалните власти објавија и дека во експлозиите се ранети пет лица.

Руското министерство за одбрана објави дека дошло до детонации на повеќе парчиња авионска муниција, но не наведе што ги предизвикало експлозиите. Москва, за разлика од властите на Крим, тврди дека во експлозиите никој не е повреден.

„На 9 август, околу 15:20 часот, на територијата на аеродромот Саки кај населбата Новофјодоровка, експлодираа повеќе парчиња авионска муниција. Од последиците на експлозиите никој не е повреден“, се наведува во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе