Експлозиите кај руската база на Крим биле предизвикани од детонации на авионска муниција (ВИДЕО)

Прорускиот лидер на црноморскиот полуостров Крим, Сергеј Аксјонов, кажа дека од последиците на експлозијата кај руската воена воздухопловна база загинало едно лице.

EPA-EFE

Локалните власти објавија и дека во експлозиите се ранети пет лица.

Руското министерство за одбрана објави дека дошло до детонации на повеќе парчиња авионска муниција, но не наведе што ги предизвикало експлозиите. Москва, за разлика од властите на Крим, тврди дека во експлозиите никој не е повреден.

„На 9 август, околу 15:20 часот, на територијата на аеродромот Саки кај населбата Новофјодоровка, експлодираа повеќе парчиња авионска муниција. Од последиците на експлозиите никој не е повреден“, се наведува во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе