Експлозии во магазин за муниција на Кипар, областа е блокирана (ВИДЕО)

Неколку експлозии утринава разнесоа магацин за муниција на северот на Кипар, откако во воената зона изби пожар, а неколку лица добија полесни повреди од искршено стакло, соопшти министерот за надворешни работи на кипарските Турци Кудрет Озерсаи.

На својата фејсбук-страница тој напиша дека областа е „запечатена“ бидејќи експлозиите продолжуваат.

Наведе дека пожарот е локализиран и дека сѐ уште не е познато што ја иницирало првата експлозија, која се случила во 1:30 часот по полноќ.

Магацинот се наоѓа во воената зона источно од Киренија, историскиот пристаништен град на северниот брег во регионот што го посетуваат туристи, јавува Ројтерс.

 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе