Егзодус од Париз – колони долги дури 800 километри (ВИДЕО)

Само неколку часа пред стапувањето на сила на новиот карантин во цела Франција забележани се невидени гужви на улиците.

EPA-EFE

Колоните биле долги вкупно 800 километри во регионот Ил д Франс во четвртокот вечерта, јавија речиси сите француски медиуми.

Вториот француски карантин стапи на сила денес, а целта е сузбивање на ширењето на коронавирусот. Новите мерки ќе траат најмалку до 2 декември, а во тој период на сите кои сакаат да излезат од своите домови ќе им реба специјална причина.

Француските медиуми јавуваат дека голем број жители на Париз го напуштиле градот и своите станови, за затворањето на градот да го поминат некаде во природа. Сите побрзале да го напуштат градот пред 21 часот синоќа.

Слични гужви биле забележани на перифериите на некои други големи градови како Лион и Бордо, а сѐ потсетува на егзодусот на улиците на Париз во март пред првото затворање на градовите.

Француската влада вчера објави листа на нови мерки за сузбивање на ширењето на ковид-19, меѓу кои и забрана за излегување од домовите освен во најнужни случаи и задолжително работење од дома.

Училиштата за разлика од пролетта кога беа затворени сите образовни установи, ќе останат отворени.

Франција вчера објави дека во последните 24 часа имала 47.637 новозаразени. Во неделата имаа рекордни 52.010 нови случаи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе