Неофицијална и ненајавена

Еди Рама во ненадејна посета на Црна Гора

Премиерот на Албанија Еди Рама престојувал во неофицијална и ненајавена посета на Црна Гора.

EPA-EFE

Тој, како што јавува подгорички Вијести, таму се сретнал во еден ресторан со Ник Ѓељошај, носителот на изборната Албанска листа.

Ресторанот бил полн со гости, а изворот на Вијести вели дека се задржале повеќе од еден час.

Ѓељошај за Вијести потврдил дека се сретнал со Рама, но не сакал да зборува за деталите на средбата.

„Да, се сретнавме денес и разговаравме. Не би можел да ви кажам ништо повеќе од тоа“, кажал кратко Ѓељошај.

Изворот на Вијести тврди дека тема на средбата била постизборниот процес и формирањето на ново парламентарно мнозинство во Црна Гора.

Рама во кампањата пред неодамна одржаните парламентарни избори ги подрржа Мило Ѓукановиќ и ДПС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе