Еди Рама ја одликуваше Меркел (ВИДЕО)

Албанскиот премиер Еди Рама ѝ врачи денес во Тирана одликување на германската канцеларка Ангела Меркел.

EPA-EFE

„Особено задоволство ми е во име на Албанија да ви искажам почит вам, во име на Албанија, со Ѕвезда со голема лента за јавна благодарност“, напиша Рама.

По средбата со Рама, Меркел се сретна со лидерите на земјите од Западниот Балкан.

 

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе