Џонсон пред парламентот ќе одговара на прашања за владината забава за време на првиот карантин

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе мора да ја брани својата премиерска функција, откако беше откриено дека во неговата официјална резиденција се одржала забава за време на првиот карантин во борбата против коронавирусот.

Фото: ЕПА

Опозициските пратеници го повикаа Џонсон да се повлече, а некои и од неговата Конзервативна партија рекоа дека треба да поднесе оставка доколку се утврди дека ги прекршувал строгите прописи на својата влада во борбата против ширењето на коронавирусот.

Џонсон, кој дојде на власт во 2019 година со ветување дека ќе обезбеди излез на Велика Британија од Европската унија, досега одбиваше да одговори дали бил на собир во Даунинг стрит на 20 мај 2020 година.

„Дали ќе преживее е неизвесно во моментов“, рече висок конзервативен пратеник, но зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на ситуацијата.

„Тој мора отворено да зборува. Генерално мислам дека ако се извините, тоа го ублажува проблемот. Не може да остане на ова“, рече пратеникот.

Премиерот и неговата сопруга Кери се собраа со 40 други членови на персоналот во градината на Даунинг стрит, откако неговиот главен личен секретар Мартин Рејнолдс испрати покана по е-пошта, користејќи ја заменката „ние“, објави Ај-ти-ви њуз.

Во е-пошта, тој ги повика „по неверојатно тешкиот период“ да го искористат „убавото време“ и да дојдат на коктел забава „со одржување растојание“ во градината на Даунинг стрит.

„Придружете ни се во 18 часот и понесете пијалак со вас“, стои на крајот од пораката.

Портпаролот на Џонсон повеќе пати одби да коментира детали од насловите на медиумите.

Џонсон во среда ќе одговара на прашања во парламентот, а пратениците ќе сакаат да слушнат одговор само на едно прашање: дали бил на забава со пијалак или не?

Весниците, вклучително и оние кои обично го поддржуваат Џонсон, предупредија дека неговата позиција ќе стане неодржлива доколку не го реши проблемот.

„Заврши ли забавата за премиерот? пишува на насловната страница на Дејли Меил, прашање кое многумина го поставуваат откако изби скандалот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе