Британскиот премиер

Џонсон: Почитувањето на нуклеарниот договор е најдоброто решение на кризата (ВИДЕО)

Британија смета дека иранскиот нуклеарен договор и понатаму е најдобриот начин да се спречи Иран да развие нуклеарно оружје, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

„Нашето мислење е дека договорот на Иран со светските сили и понатаму останува најдобриот начин за спречување на нуклеарно ширење во Иран, најдобриот нечин да се охрабрат Иранците да не развиваат нуклеарно оружје“, кажа Џонсон во британскиот парламент, пренесува Ројтерс.

Британскиот премиер го осуди нападот на Иран  врз воените бази во Ирак во кој има западни војници во знак на одмазда за американското убиство на иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој според него имал „британска крв на своите раце“.

„Ние, нормално, го осудуваме нападот врз ирачките воени бази во кои се наоѓаат коалициските сили“, кажа Џонсон, во првиот говор во парлементот за кризата.

Британскиот премиер истакна дека Иран не би требало да повторува невнимателни и опасни напади, туку дека мора итно да се посвети на деескалација.

Тој додаде дека, колку што може да се дознае, немало американски жртви во нападот, како и дека никој од британскиот персонал не е повреден.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе