Џонсон планира да го укине законот за самоизолација на заразените со ковид-19

Обединетото Кралство има намера да го укине правилото според кое луѓето легално се обврзани да се самоизолираат откако ќе бидат заразени со коронавирус, пишува британски Телеграф.

Фото: ЕПА

Премиерот Борис Џонсон сака трајно да ги укине итните закони за коронавирус, бидејќи бројот на случаи на коронавирус во Велика Британија продолжува да опаѓа, се наведува во извештајот, пренесува Ројтерс.

Се додава дека официјалните упатства ќе останат, но нема да резултираат со парични или законски казни доколку не се почитуваат.

Плановите ќе бидат разработени во наредните недели, а одлука се очекува на пролет, се наведува во извештајот.

Минатата недела, министерот за здравство Саџид Џавид рече дека самоизолацијата во Англија ќе се намали на пет дена од сегашните седум, доколку некој двапати е негативен.

Џонсон, исто така, треба да го укине План Б на ковид рестрикции, воведен минатиот месец за да се забави ширењето на варијантата омикрон, објави претходно Телеграф.

Според План Б во Англија, на луѓето им се препорачува да работат од дома што е можно повеќе и да носат маски во јавниот превоз и на јавни места, како и да покажат ковид-сертификат за влез во ноќни клубови и големи настани.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе