Џонсон патува во Брисел, брегзитот продолжува

Британскиот премиер Борис Џонсон следниот месец ќе отпатува во Брисел за да ги продолжи преговорите за брегзитот, пренесува Тајмс.

Британскиот преговарач за односи со ЕУ, Дејвид Фрост, рече дека Џонсон ќе се сретне со претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ со цел официјално да ја проценат состојбата во која се наоѓаат преговорите, наведува весникот.

Фрост повтори дека Велика Британија нема да го продолжи транзицискиот период на брегзитот по декември годинава.

Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари оваа година.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе