Џонсон го отфрли барањето на Шкотска за нов референдум за независност (ВИДЕО)

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера ѝ порача на шкотската премиерка Никола Стурџон дека нема да го поддржи нејзиниот план за втор референдум за независност на Шкотска, неколку часа откако двајцата постигнаа одличен резултат на парламентарните избори.

Стурџон претходно во петокот побара уште еден референдум за независност откако нејзината Шкотска национална партија (СНП) освои 48 од 59 шкотски места во парламентот на Обединетото Кралство во Лондон, повеќе од очекуваното.

Џонсон, чии конзервативци остварија голема победа на изборите во четвртокот, разговараше со Стурцон и кажа дека нема да се согласи на втор референдум за независност откако шкотските гласачи поддржаа останување во Британија во 2014 година.

Меѓутоа, Шкотска гласаше и за останување на Британија во Европската Унија на референдумот во 2016 година.

„Премиерот даде до знаење дека продолжува да се противи на втор референдум за независност, стоејќи со мнозинството граѓани во Шкотска кои не сакаат да се вратат на поделбите и несигурноста“, соопшти кабинетот на британскиот премиер.

Во соопштението се додава дека резултатите на референдумот во 2014 година биле уверливи и дека треба да се почитуваат.

Стурџон набрзо одговори на Твитер. Таа напиша дека на Џонсон му порачала дека нејзиниот политички мандат е на граѓаните, и дека изборот треба да се почитува, „како што и тој очекува неговиот мандат да се почитува“.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе