Џонсон: Дали и утре ќе бидам премиер? Се разбира

Британскиот премиер Борис Џонсон им пркоси на зачестените повици за оставка поради бранот министерски оставки во неговата влада и тврди дека не би било „одговорно“ тој да ја напушти премиерската функција поради итните домашни прашања и војната во Украина.

Фото: ЕПА

На прашањето на член на советот дали и утре ќе биде премиер, Џонсон кратко одговори: „Се разбира“, пренесува Ројтерс.

Како што рече, моментално „ги гледа проблемите со кои се соочува Велика Британија и ја гледа најголемата војна во Европа во последните 80 години“.

„И не можам да видам како е одговорно едноставно да си заминам“, додаде Џонсон во говорот пред парламентот.

Би-би-си објави дека најмалку 30 министри и помошници ја напуштиле владата на Џонсон, вклучувајќи го и шефот на Министерството за финансии Риши Сунак и министерот за здравство Саџид Џавид.

Оставките дојдоа откако Џонсон се извини за, како што рече, грешка што не сфатил дека поранешниот министер Крис Пинчер не е способен за владина работа, откако против него беа упатени обвинувања за сексуално недолично однесување.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе