Џонсон: Ако Путин беше жена...

Борис Џонсон тврди дека Владимир Путин немаше да ја нападне Украина да беше жена и смета дека војната е совршен пример за токсична машкост.

Фото: ЕПА

Во интервју за германските медиуми по самитот на Г7, Џонсон го наведе полот на рускиот претседател како фактор што придонел за конфликтот.

Џонсон за телевизијата ЗДФ рече: „Да беше Путин жена, што очигледно не е, ама ако беше, навистина мислам дека немаше да се впушти во луда, мачо-војна полна со насилство на начинот на кој тој го стори тоа. Ако сакате совршен пример за токсична машкост, тоа е тоа што тој го прави во Украина“.

Џонсон повика на „повеќе жени на моќни позиции“.

На самитот на НАТО во Мадрид, тој се спрема да ги повика другите членови да го зголемат трошењето во одбраната, вели Би-би-си.

Џонсон, исто така, рече дека иако лидерите на Г7 „очајно“ сакаат крај на војната во Украина, во моментов „нема прифатлив договор“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе