Џо Бајден и Борис Џонсон го изнафалија Ердоган

Американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Борис Џонсон вчера го изнафалија турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Фото: ЕПА

Пофалбите дојдоа откако Турција ја отстрани последната значајна пречка за пристапот на Шведска и Финска во НАТО.

„Сакам особено да ви се заблагодарам за она што го направивте, за договорот во врска со Финска и Шведска, но и за целата неверојатна работа што ја направивте во обидот да го извлечете житото од Украина“, му рекол Бајден на Ердоган за време на самитот на НАТО во Мадрид.

„Правите одлична работа“, додал Бајден обраќајќи му се на Ердоган.

Турција е во преговори со Русија, кои имаат цел да овозможат извоз на житарките од Украина.

„Големо задоволство ми е да се сретнам со вас по долго време“, му одговорил Ердоган на Бајден.

Британскиот премиер Борис Џонсон, исто така, го пофалил турскиот претседател за неговото „лидерство“ во однос на напорите за извоз на жито од Украина и одлуката за Финска и Шведска.

Џонсон му рекол на Ердоган дека влезот на Финска и Шведска во НАТО „ќе ја направи алијансата уште посилна додека гледаме кон претстојната опасна деценија“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе