Џихадисти на ИСИС избегале од затвор по турското бомбардирање во Сирија

Петмина џихадисти на Исламска држава избегале од затвор во северна Сирија по турското бомбардирање, соопшти портпаролот на курдските Сириски демократски сили Марван Чамишло, а пренесува Индипендент.

Тој додаде дека затворениците избегале од затворот во градот Чамишли.

Истворемено, жени поврзани со ИСИС нападнале полицијаци со камења при немири во камп во регионот каде Турција ја спроведува воената офанзива.

Немирите почнале во делот на кампот за странци и се вклучувале сѐ повеќе луѓе, пред да дојде до инцидентот, соопшти портпаролот. Додаде дека жените физички ги нападнале безбедносните службеници во кампот и палеле шатори.

Во вторникот курдските власти предупредија дека заробениците од ИСИС би можеле да избегаат од затворот бидејќи курдските сили се соочени со турските напади, а бројот на чувари е намален.

Турските сили на третиот ден од воената офанзива навлегоа подлабоко во сириската територија и водат борби со Курдите.

Илјадници цивили бегаат пред новите насилства во Сирија, а најмалку девет цивили загинале во судирите во последните три дена.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе