Двојно се зголемил бројот на сибирски тигри во Русија

Русија на вториот меѓународен форум за заштита на тигрите кој вчера почна во Владивосток извести дека бројот на сибирските тигри речиси се удвоил во последните 12 години во таа земја.

EPA-EFE

Амурскиот односно сибирскиот тигар сè уште е загрозен во многу земји, но неговата популација во последните години се зголемила за 40 отсто. Ловокрадците сè уште се сметаат за најголема закана за тигрите, порачаа експертите на форумот во Владивосток.

Меѓутоа, бројот на големите мачки кои ловокрадците ги убиле во Русија бележи огромен пад во последните 10 години, со околу 50 до 70 секоја година на околу 15 до 20 сега, соопшти Центарот за амурски тигри.

Покрај тоа се проширени и живеалиштата на тигрите. Другите земји учат од успехот на Русија, па Казахстан планира да ги врати амурските тигри во дивината од 2025 година.

Форумот беше отворен со видео порака од рускиот претседател Владимир Путин, кој изрази гордост поради сè поголемиот број тигри. „Драго ми е за успехот на нашите колеги во Индија, Непал, Бутан и Кина, каде популациите на големите мачки се очигледно во подем“, кажа Путин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе