Двајца руски дипломати загинаа во „самоубиствен бомбашки напад“ во Кабул

Експлозијата, наводно, се случила пред руската амбасада во главниот град на Авганистан, Кабул.

Фото: Фејсбук

Двајца руски дипломати се меѓу 20-те загинати во понеделникот во експлозија пред амбасадата на земјата во главниот град на Авганистан, Кабул, објавија локалните медиуми.

Бомбаш-самоубиец, наводно, го активирал својот елек зад аголот од главната порта на руската амбасада, очигледно планирајќи напад врз локалното население што чекало во редица за визи.

Извор од руската амбасада потврди за новинската агенција РИА-Новости дека навистина се случила експлозија во близина на комплексот.

Тие, исто така, рекоа дека експлозијата се случила кога вработен во амбасадата излегол кај луѓето што чекале во редот.

Ројтерс претходно објави дека чуварите го забележале бомбашот-самоубиец и пукале во него.

Русија е меѓу ретките нации што имаат амбасада во Кабул откако талибанците дојдоа на власт во Авганистан пред една година.

И покрај тоа што официјално не ја признава талибанската влада, Москва преговара со групата за снабдување со бензин и други стоки.

Легенда под Главна слика

Фото: Фејсбук

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе