Двајца Грузијци сакале да продадат ураниум за речиси 3 милиони долари

Властите во Грузија уапсија двајца мажи додека се обидувале да продадат радиоактивен ураниум за 2,8 милиони долари. кај нив биле пронајдени повеќе од 40 грама ураниум 238.

Им се заканува казна до десет години затвор за поседување и продажба на нуклеарен материјал, соопшти грузиската државна безбедносна агенција.

„Одземената супстанца е закана по животите и здравјето на луѓето“, се вели во соопштението.

Двајцата државјани на Грузија оперирале во Кобулети, летувалиште на Црното Море.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе