Двајца американски доброволци се ранети во Украина, гаѓале руски тенкови (ВИДЕО)

Двајца американски доброволци што се борат против руската војска во Украина се ранети во артилериски напад во близина на градот Орикива во областа Запорожје, пренесува Гардијан.

Фото: Твитер

Станува збор за двајца американски воени ветерани, Манус Мекафри и Пол Греј, кои работеле заедно како тим и истрелувале противтенковски ракети од типот „џавелин“ кон руските тенкови во моментот кога биле ранети со артилериски оган, објави новинарот Нолан Петерсон.

Петерсон наведува дека Мекафри добил рани од шрапнели на лицето, главата и торзото. Врз Греј, пак, паднал дел од бетонски ѕид, нанесувајќи му повреда на ногата. Двајцата се хоспитализирани, јавува новинарот.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе