Два воени авиони се судрија над Германија (ВИДЕО)

Два германски воени авиони „јурофајтер“ се судрија денес над североисточната држава Мекленбург-Западна Померанија, потврди Министерството за внатрешни работи. Авионите паднале во населена област, објавија германските медиуми.

Германските воздухопловни сили соопштија дека пилотите успеале да се катапултираат.

Министерството за внатрешни работи на сојузната држава Мекленбург-Западна Померанија потврди дека се судриле два авиони јурофајтер во близина на воената база Лаге.

Германското списание Фокус објави дека едниот пилот е пронајден жив, додека по другиот уште се трага.

Авионите се судриле нешто пред 14 часот во близина на езерото Мириц, околу 100 километри од Берлин.

„Тие, заедно со трет 'јурофитер', беа во воздушна патрола“, објави германската армија на Твитер.

Пилотот на третиот авион го видел судирот и јавил дека два падобрани се спуштиле на земја, објави Ројтерс.

На видеото објавено на интернет веднаш по судирот се гледаат два облаци од чад што се издигнуваат од земјата.

Дневниот весник Шферинер фолкцајутунг извести дека падот на авионите на тлото предизвикал шумски пожари и дека можеби се погодени населени области, пренесе агенцијата.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе