Би-би-си

Два кинески носачи на авиони одат кон Тајванскиот теснец

Дописникот на Би-би-си од Тајван, Руперт Винфилд Хејс, јави дека, според достапните информации, два кинески носачи на авиони заедно со придружните бродови тргнале кон Тајванскиот теснец.

EPA-EFE

Пекинг по посетата на шефицата на долниот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси најави големи вежби во шест поморски зони околу Тајван во кои ќе спроведе маневри со боева муниција, што има потенцијал да прерасне во сериозна криза, јавува Би-би-си.

Пекинг, потсетува Винфилд Хејс, истото го направи во 1996 година кога ситуацијата прерасна во таканаречената „Криза во Тајванскиот теснец“. Но тогаш зоните на кинеските воени вежби беа надвор од територијални води на Тајван. Овој пат шесте зони навлегуваат во тајванските води, што е без преседан, наведува дописникот на британскиот сервис.

Ако Кина навистина влезе со своите воени бродови или авиони во тие области, тоа технички ќе значи инвазија. Со тоа влоговите уште повеќе растат бидејќи Тајван би можел да се почувствува приморан да ги брани своите територијални води.

Тензиите се поопасни поради тоа што американскиот носач на авиони УСС Роналд Реган со својата борбена група е во блиското Филипинско Море. Американскиот претседател Бил Клинтон во 1996 испрати две борбени групи на носачи на авиони во близина на Тајван, за на Кина да ѝ даде до знаење дека САД се спремни на интервенција ако Кина го нападне островот.

Но, воената ситуација сега е многу поинаква од таа во 1996. Кина сега има три носачи на авиони од кои два, како што јавува Би-би-си, се упатени кон Тајванскиот теснец.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе