На аеромитинг

Два авиони се судрија во воздух во Тексас (ВИДЕО)

Бомбардер Б17 од Втората светска војна и помал ловец се распаднаа откако се судрија на аеромитинг.

Два авиони се уништени во судир во воздух на аеромитинг во Далас, Тексас. Патеките на летовите на бомбардерот Б-17 и помалиот борбен авион се вкрстиле, што резултирало со катастрофална несреќа.

Видеоснимките покажуваат дека Б-17 со четири мотори летал ниско над аеродромот во Далас кога помалиот авион – Бел П-63 Кингкобра – со голема брзина му го пресекол патот. Двата летала се распаднале при ударот и експлодирале кога паднале на земјата.

Најмалку еден пилот успеал да отвори падобран.

Засега нема информации за жртви.

Инцидентот се случил на „Крила над Далас“, годишно шоу на кое се прикажуваат авиони од Втората светска војна, како и воени возила и историски реконструкции.

 

 

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе