Тешка околу 800 килограми

Дубровник: Морето исфрли противбродска мина

Противбродската мина од Втората светска војна што морето во текот на ноќта поради бурниот ветер ја исфри на плажата Бања во Дубровник беше деактивирана, соопшти полицијата.

Во соопштението на дубровачко-неретванската Полициска управа се вели дека по деактивацијата на мината, започнало да се работи на нејзино отстранување, јави Хина.

Заменичката на градоначалникот на Дубровник Орландо Токиќ рече дека станува збор за мина со тежина од околу 800 килограми.

Мината ја отстранија специјализирани полициски службеници за противексплозивна заштита.

Полициската акција започна од раните утрински часови, а сообраќајот долж плажата за време на деактивацијата беше затворен на два часа.

Шарената револуција ја создадоа граѓаните, но некои ја искористија за лични интереси со што директно ги навредија сите чесни и искрени учесници на протестите.

повеќе

На многумина во НАТО им е преку глава грчкото безумие со блокадите на нашата земја заради нејзиното уставно име!

повеќе

Ограничувањето на слободата на медиумите и политичкото несогласување во Турција се причина за голема загриженост за многумина, и тоа оправдано.

повеќе