Драматично предупредување на германскиот министер за здравство: Ќе бидете вакцинирани, излечени или мртви

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан им упати на сите граѓани на Германија драматично предупредување и го повика населението што побрзо да се вакцинира против коронавирусот.

EPA-EFE

„Германците до зимата ќе бидат вакцинирани, излечени или мртви“, кажа министерот на прес-конференција. Поради сè поголемиот број новозаразени, Германија се подготвува за заострување на мерките против коронавирусот, по примерот на соседна Австрија.

Иако е свесен за тежината на своите зборови, Шпан кажа дека тоа е многу реално сценарио.

„Можеби звучи цинично, но е вистина. Со многу заразната делта варијанта тоа е многу, многу веројатно и затоа препорачуваме вакцинација што побрзо“, порача министерот.

На почетокот на оваа недела Германија бележи по 30.000 новозаразени за 24 часа, што претставува зголемување од околу 50 отсто во однос на минатата недела.

Болниците предупредија дека капацитетите за интензивна нега се речиси исцрпени, а некои пациенти мора да бидат префрлени во други оддалечени клиники.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе