Прекршен е договорот за примирје по Корејската војна

Драматична снимка од бегството на севернокорејскиот дезертер (ВИДЕО)

Командата на ОН под водство на САД објави видеоснимка од бегството на севернокорејскиот дезертер преку границата со Јужна Кореја, при што војниците од територијата на Северна Кореја пукаат во него и го гонат, додека јужнокорејските војници го спасуваат.

Снимката покажува како војникот со голема брзина со џип се спушта по пат со три ленти, а потоа со возилото слетува од патот, по што го гонат севернокорејски војници, пукајќи кон него додека тој ја преминува границата, пренесе Њујорк тајмс.

Потоа јужнокорејските војници доползуваат до него и го одвлекуваат на безбедно, додека севернокорејските војници се собираат од својата страна на границата.

Командата на ОН рече дека Северна Кореја го прекршила договорот за примирје со кој заврши Корејската војна, со тоа што војници на таа земја пукале преку границата и физички ја преминале во потерата по пребеганиот војник.

Севернокорејските војници во таа прилика испукале околу 40 куршуми, при што го раниле дезертерот.

Тој бил однесен во болница, каде што му биле извршени две хируршки интервенции.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе