Драматичен апел од германските научници: Политичари, итно сторете нешто

Германија со недели се бори со третиот бран на пандемијата на коронавирусот и досега може да се каже дека не ја добива таа битка. Ова го потврдуваат најновите драматични апели од водечките германски научници, Кристијан Карајанидис и Кристијан Дростен.

Фото: ЕПА

Според германските медиуми, веќе неколку недели сѐ повеќе и повеќе пациенти со ковид-19 се префрлаат на одделенијата за интензивна нега низ цела Германија, а слободни кревети има сѐ помалку.

„Ве молиме, конечно почнете да дејствувате“, драматично ги замоли германските власти на Твитер Кристијан Карајанидис, научен директор на регистарот за интензивна нега Диви.

Во апелот веднаш му се придружи и водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, кој барањето на Карајанидис го опиша како „итен повик за помош“.

Во германските градови како Бон, Бремен и Келн речиси нема слободни кревети за пациентите што претрпеле тежок срцев удар или сообраќајна несреќа, но ни за пациентите заразени со коронавирусот.

„Почитувани политичари, колку уште треба да се зголемат бројките пред да одлучите конечно да реагирате?“, драматично праша Карајанидис на Твитер, што потоа го пренесоа голем број германски медиуми.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе