Драма во Тирана: Албанец се обиде да се запали на молитва на плоштадот

Албанец се обиде да се самозапали за време на денешната молитва на плоштадот во Тирана по повод празникот Курбан Бајрам, соопшти полицијата.

Фото: ЕПА

40-годишникот се полеал со бензин на плоштадот Скендербег, каде што го фатиле верниците и потоа ѝ го предале на полицијата, која го одвела.

Муслиманската заедница соопшти дека човекот не е верник, а полицијата го истражува мотивот за неговите постапки.

Илјадници муслимански верници се собраа денес на молитва на плоштадот на крајот од едномесечниот пост на Рамазан.

Мнозинството од 2,8-те милиони жители на Албанија се муслимани и добро се согласуваат со христијанските верници, вели Б92.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе