Драма во Тексас: рафално пукање во трговски центар, најмалку 18 мртви (ВИДЕО)

Повеќе лица се убиени во пукање во трговски центар Волмарт во Ел Пасо во Тексас, соопштија локалните власти, додавајќи дека осомничените за пукањето се во притвор, без да прецизираат за колку лица станува збор.

Полицијата објави дека добила дојава за вооружен напаѓач кој испукал рафал при што биле повредени неколку луѓе, пренесуваат американските медиуми.

Пукањето се случило во Волмарт, популарен синџир на продавници во САД.

„Нападот и понатаму трае, избегнувајте ја областа“, наведе полицијата на својот официјален профил на Твитер.

Локалната телевизија КТСМ објави дека 18 лица се застрелани во трговскиот центар, а КФОКС14 објави дека во пукањето настрадале најмалку десет луѓе.

Трговскиот центар се наоѓа на само неколку километри од американско-мексиканската граница.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе