Драма во Хрватска: ако владата не донесе нови мерки следи затворање на пумпите

Ако хрватската влада до вторник не преземе мерки, горивата би можеле повторно да поскапат. Според неофицијалните информации на ХРТ, евросуперот би можел да чини околу 16 куни (2,12 евра) а евродизелот и над 16,5 куни.

EPA-EFE

Премиерот Андреј Пленковиќ најави за понеделник телефонска седница на владата поради цените на горивата, бидејќи во вторник истекува важноста на владиниот указ за замрзнување.

Евродизелот на автопатиштата во моментов чини 14,57 куни за литар, а евросуперот 95 14,06 куни. Литар основен евродизел на пумпите кои не се автопатите чини 13,08 куни, а евросуперот 95 13,50 куни.

Пленковиќ вчера најави можно воведување на ваучери за гориво за особено загрозените групи граѓани.

„Воведувањето ваучери за гориво е можно на есен, таа можност е отворена, но владата сè уште има други алати на располагање“, кажа Пленковиќ.

Во меѓувреме, шефот на Здружението на мали трговци со нафтени деривати Армандо Милјавац кажа дека во вторник ќе се затворат бензинските пумпи ако владата нешто не преземе.

Здружението обединува над 60 мали трговци кои управуваат со стотина бензински пумпи низ Хрватска. „Ако во вторник не биде донесена прифатлива одлука за нормално работење и продолжување на работењето, ние решивме да ги затвориме пумпите“, кажа Милјавац за Индекс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе